Platební morálka a neplatiči

 

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Exchange_Money_Conversion_to_Foreign_Currency.jpg

Když jsem před dvěma lety přebíral DIGI-CZ, předchozí majitel značky JUDr. Hlaváček mi poskytl pár dobrých rad. Jednou z nich bylo, že se nebál prodávat bez předplatby. Fakturu posílal až se zbožím, jak v jeho zavedeném N-šopíku, tak v DIGI-CZ. Podle jeho slov jsou modeláři slušní lidé, takovýto přístup oceňují a nezneužívají to. Výjimky jsou podle něj dvě – někteří lidé, kteří nakupují na IČO, tedy podnikatelé nebo živnostníci. Ti jsou z našeho deformovaného trhu zvyklí na kde-co a občas prý také kde-co zkouší. Druhá skupina jsou objednávky z ciziny. Zde to však bylo omezené tím, že předchozí majitel prodával jen na Slovensko a to ve velmi omezené míře. Prostě, narazil na pár vykuků a od té doby ze zahraničí požadoval předplatbu.

Já jsem od začátku použil první část jeho rady a všem zákazníkům prodávám bez přeplatby. I když v obchodních podmínkách o předplabě píšu, ve skutečnosti jsem to nikdy nepoužil.  Také na Slovensko i do zbytku světa dodáváme bez předplatby. 

Jaké jsou zkušenosti po dvou letech? Téměř 100% pozitivní.  Sem-tam se stalo, že někdo nezaplatil hned, ale po připomenutí platbu poslal snad každý.  S výjimkou pár zákazníků …

Aktuální seznam neplatičů: