Pár rad pro práci s elektronikou


Věřím, že většina čtenářů tohoto webu již v životě pár elektronických obvodů postavila, nebo alespoň zapojila. Ti můžou tento článek klidně přeskočit. Ale dotazy některých zákazníků, kteří si něco od DIGI-CZ koupili, mne utvrzují v tom, že je dost početná i ta druhá skupina.

Předně: Ať připojujeme jakýkoliv obvod, připojujeme ho vždy jen na vodiče, ve kterých není elektrické napětí. To znamená, předem vypnout zdroj. Případně ještě pár minut počkat, než se vybijí kondenzátory ve zdroji (pozor, někdy dokážou udržet náboj i několik hodin !). Pokud to je kritické, raději kondenzátory vybijeme, nejlépe nějakým odporem menším než 100 Ω, pokud možno ne tím nejmenším (velikostí a výkonem), co najdeme. Vhodné jsou výkonové odpory 1W a více. Stačí, když tento odpor PO VYPNUTÍ ZDROJE připojíme na vteřinu – dvě na výstupní svorky zdroje. Potom se pustíme do kabeláže. Až po připojení všech vodičů zapneme zdroj. Jiskření neprospívá žádnému elektronickému zařízení.

Zásadně také nezkoušíme připojit napájení jiným napětím nebo s opačnou polaritou. Pokud jsou svorky označené DC, značkami polarity + a -, nebo značkou stejnosměrného napětí  = , nesmíme použít střídavé napětí (AC nebo vlnovka). U střídavého napětí jsou obě svorky rovnocenné, u stejnosměrného nesmíme zaměnit kladný a záporný pól. Na vstup pro střídavé napětí (obvykle) můžeme připojit i stejnosměrné napětí. Ale pozor na velikost. Pokud na svorkách bude uvedeno maximální střídavé napětí, stejnosměrné napětí  ho nesmí překročit o víc než cca 30%. Ale lépe se držet doporučení v návodu.

U silových obvodů (zdrojů – ty však neprodáváme), centrál se zesilovači a samotných zesilovačů musíme brát do úvahy tekoucí proud. Rozhodně pro výstup centrály (cca 3A) nepoužíváme zvonkový drát, vodiče z datových kabelů apod. Pro 3A je vhodný rozvod lankovým vodičem o průřezu alespoň 1 – 1,5 mm2. Doporučuji k přečtení http://www.masinky.info/2011/08/napajeci-vodice/.

pozor-zarizeni-ciltive-na-elektrostaticky-naboj

Mnoho našich výrobků obsahuje součástky typu MOSFET, nebo jiné, které jsou citlivé na statickou elektřinu. To je důležité zejména při výrobě, ale i při montáži hotových obvodů je dobré dodržovat jisté zásady. Asi nebudeme nikoho nutit, aby používal antistatické prádlo, uzemnil si židli a nasadil uzemňovací náramky apod. Ale minimálně je vhodné dotknout se radiátoru, vodovodu (pokud nemáte plastové potrubí) nebo uzemňovacího kolíku zásuvky před tím, než vybalíme modul z antistatického obalu (to jsou ty s kovovým leskem, nebo černou mřížkou v plastovém sáčku, také některé růžové). Možná vás překvapí, jakou dostanete ránu. A ta by možná šla do vašeho modulu… Během práce neškodí občas se stejným způsobem vybít, zejména pokud máte plovoucí podlahu, plastovou židli nebo silonovou košili. Modul, pokud není ještě připojen do obvodu, odkládejte do původního sáčku nebo na kus plechu, alobalu apod. Pokud někdy modul opět odpojíme z kolejiště a odkládáme, použijeme opět antistatický sáček, nebo alespoň alobal.

4 thoughts on “Pár rad pro práci s elektronikou”

 1. Velmi přínosný a poučný článek pro nás modeláře. Měl bych námět pro další témata:
  – správné pájení
  – vysvětlení výrazů: programování a čtení CV z DCC dekodérů v přímých, stránkových registrech a POM režimy

 2. Správné pájení bylo na webu již popsáno asi už vícekrát, ale i zde platí, že ne každý, kdo publikuje na webu má i pravdu … Něco jsem viděl i na YouTube, ale to bylo zaměřeno spíš na SMD, navíc v angličtině nebo němčině. Předpokládám, že bude vhodné hledat na portálech pro bastlíře.
  K druhému dotazu – vysvětlení, co je to přímý a stránkový mód programování a PoM. V angličtině je to slušně popsané např. na http://www.dccwiki.com/Decoder_Programming.
  Český popis můžu připravit, ale až později, nyní je fůra práce se samotným eshopem.

 3. Myslím, že poznámka od Sidlo není vůbec od věci.
  ad 1: jestli se nemýlím o pájení už psal, myslím, Fulda.
  ad 2: vysvětlení výrazů … – určitě by bylo přínosné. Ne každý vládne angličtinou tak, aby tomu byl schopen rozumět ( zvlášť stará generace – teď mluvím i za sebe). Pokud by se to podařilo,bylo by to opravdu výborné. Na druhou stranu chápu, že to není žádná legrace a stojí to spoustu času a úsilí.
  Jestli by se to podařilo, byl bych jenom rád; třeba v této nebo podobné rubrice.
  Mimochodem, články, které v těchto informacích uvádíte jsou opravdu výborné. Pečlivě jsem si je všechny přečetl. Přeji vám hodně zdaru!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *