Dekodéry osvětlení budov a areálů

P1130674_1k-150x120Hodně kolejišť má i svůj noční režim. Je to na pohled celkem atraktivní záležitost, vynikne při něm pouliční osvětlení, osvětlení lokomotiv a také osvětlení budov. Osvětlení budov však často bývá takové polovičaté. Domečky jsou sice občas osazeny žárovkou, ale to je tak všechno. Přitom není problém kolejiště oživit náhodným, nebo pseudonáhodným rozsvěcením a zhasínáním jednotlivých oken nebo domů nebo i jinými efekty.

V rámci DIGI-CZ vzniklo několik různých dekodérů pro osvětlení. Celou koncepci popisuje J. Hlaváček v článcích na webu Honzíkovy vláčky.

Našim zákazníkům můžeme nabídnout celou řadu produktů, od dekodérů jednotlivých lamp (pouličních, nádražních), přes osvětlení domů až po komplexní ovládání osvětlení celých areálů (fabrika, depo, ulice města…). Tyto dekodéry jsou sice primárně určené na ovládání pomocí DCC, ale mnohé z nich můžete použít i pro analog. Postačí přivést napájecí napětí a dekodér se postará o příslušné efekty.

Dekodéry pro jedno světlo

Jedná se o dekodéry, které se obvykle montují pod samostatně stojící lampu, např. do trubičky, nebo pod nosnou desku kolejiště. Tyto dekodéry neumožňují náhodné zapínání a vypínání, pouze imitují startovací režim lampy. K dispozici jsou různé efekty – např. klasická zářivka, která na počátku několikrát zabliká, rtuťová výbojka, která se pomalu rozsvěcuje od minima až k maximálnímu jasu, sodíková výbojka, která na začátku krátce silně blikne a pak pomalu rozsvěcí jako rtuťová výbojka (ale s oranžově-žlutou barvou). Je možné imitovat i porouchanou výbojku, která neustále startuje. Dále mezi tyto dekodéry můžeme zařadit i další efektové dekodéry – svářeč, černobílá televize a případně i dvoubarevný (oranžová-červená) oheň. Existují v DCC i analogové verzi – bližší popis ZDE. Pro větší skupinu lamp (např. ulice nebo osvětlení točny či rotundy) vznikla i deska pro max. šest lamp, spínaná pouze přivedením napájecího napětí 5 – 16 V.

analog_sm
Dekodér pro jedno světlo
6lamp-brd
Deska dekodéru pro 6 lamp

 

Dekodéry pro domečky

Dekodér osvětlení domečku

Tyto dekodéry jsou určeny pro jednotlivé domečky, případně menší činžovní domy. Jsou spínány jednou adresou, ale interně obsluhují až pět  samostatných LED, případně pět skupin LED. Sepnutím domek ožije, pak už dekodér řídí osvětlení bez příkazu zvenčí. Např. v obýváku se obvykle svítí déle a delší část večera, koupelna nebo WC se používá jen chvíli. Pochopitelně pro větší domy lze osadit více dekodérů do jednoho domu a dát jim stejnou adresu.

Po zapnutí jsou postupně a náhodně rozsvěceny a zhasínány jednotlivé okruhy, po vypnutí pak postupně vypínají. Dekodéry neobsahují odpory k LED, ty je potřebné určit podle typu a počtu připojených LED. Nesmí se však zapojit bez ochranného odporu.

Tyto dekodéry jsou napájeny ze základnové stanice. Podrobnější popis a objednání  DIGI-CZ 032.

Na detailní popis doporučuji článek J. Hlaváčka

Dekodéry pro větší objekty

Jsou určeny pro řízení osvětlení větších objektů. Příkladem může být celá továrna, depo nebo pouliční osvětlení celého městečka. Využívá se v nich dekodér původně určený pro elektromagnetické přestavníky, jen s jiným řídícím programem. Má osm nezávislých výstupů, každý lze zatížit proudem až 0,5A. Nevytváří žádné efekty (kromě náhodného zapínání),  na jeho výstupy se doporučuje připojit efektové dekodéry pro jedno světlo v analogovém provedení (viz první část tohoto článku). Podrobný popis je na stránkách J. Fučíka. Výsledkem může být velmi pěkná simulace světel v daném objektu.

Názorný příklad použití našich dekodérů
https://www.youtube.com/watch?v=rBCHj2Y6n3E

Foto: J. Hlaváček, Z. Uhlík, J. Fučík a autor

Objednávání jednotlivých dekodérů