Dekodér pro modelářská serva

 

DIGI-CZ 294

DIGI-CZ 004-P
DIGI-CZ 004-N
DIGI-CZ 294

DCC dekodér pro jedno, dvě nebo čtyři modelářská serva – typ 294 je verze uvedená v roce 2017. Dekodér definuje zvlášť polohu serva pro pozici A (rovně) a pro pozici B (do odbočky), umožňuje měnit směr otáčení motorku ještě před dokončením otáčky a nastavit rychlost otáčení serva.

The decoder for model servos (1 – 4 servos) is dedicated to work with the base station (MUST BE – serve as the power supply unit and the separator of DCC signal). DIGI-CZ 294 passed the certification of NMRA.

PoPIS jednotlivých verzí:

Původní verze 004-P má napájení přímo z DCC, obsahuje vlastní stabilizovaný zdroj.

Novější verze 004-N vznikla na základě přání zákazníků, aby bylo odděleno napájení a signál DCC (J-K) z centrály. Na dekodéru je zrušeno programovací tlačítko, čímž se modul zmenšil. Dekodér nyní nemá vlastní napájecí zdroj (to zajišťuje základnová stanice), která může být společná pro několik dekodérů, např. pro celé zhlaví).


Verze DIGI-CZ 294 je k dispozici od února 2017. Funkčně i zapojením se shoduje s 004-N. Má jiný procesor a změněný software (PIC 12F1822). Podstatný rozdíl je, že tato verze jako jediná z aktuálně nabízených servodekodérů v ČR prošla certifikací NMRA

Hlavní předností verze 004-N i 294 je korektní chování při programování a také již zmíněné samostatné napájení. DIGI-CZ 294 je vyráběna technologií povrchové montáže na prokovených deskách s nepájivou vrstvou a potiskem (Viz obrázek v úvodu.)

Verze dekodéru 004-N i 294 může být provozována s jakoukoliv základnovou stanicí z nabídky DIGI-CZ. Použití základny je však nutné pro programování i provoz. Pokud chceme programovat, je nutné nejprve odpojit všechna serva a pak teprve základnu přepojit na programovací svorky (P, Q). Při počítání zátěže pro základnu není rozhodující počet připojených modulů, ale celkový počet serv. Je proto jedno, jestli do jedné základny připojíte jeden dekodér osazený čtyřmi servy, anebo dva dekodéry, každý s dvěma servy. Servodekodéry (staré i nové provedení) mají v klidu odběr v řádu miliampérů, ale při pohybu serva může stoupnout až na několik set mA. Stejně tak krátkodobě po připojení na napájení, kdy se nabíjí kondenzátor v elektronice uvnitř serva.

Nastavení a vlastnosti CV jsou stejné jako v předchozí verzi.

Zdroj a bližší informace: http://www.fucik.name/masinky/servo/

Popis nabídky – sestavené zařízení na plošném spoji. Verze DIGI-CZ 294 je v provedení smd, velikost cca 30 x 30 mm.

K dispozici je také původní verze (004-P) popsaná v první části uvedeného článku (napájení je z DCC a nevyžaduje základnovou stanici). Rovněž je možné objednat stavebnici tohoto modulu (004-S). Dodáváme ve spolupráci s výrobcem pojezdy.eu, kde najdete i fotografie.

Verze 004-N (dodávaná do ledna 2017) byla plně nahražena verzí 294. Neliší se funkcí, ani zapojením do kolejiště. Využívá nový procesor 12F1822 a software v. 5.3. Do vyprodání zásob je možné zakoupit za sníženou cenu poslední kusy 004-N (170 Kč).

Pro vlastníky servodekodéru DIGI-CZ 004-N nabízíme možnost upgrade na typ DIGI-CZ 294.  Jedná se o naprogramovaný procesor 12F1822, který se pouze vymění v patici na dekodéru. Před objednáním si ověřte, zda nemáte procesor přímo zapájený do desky.