Chybí vám *.hex? – II

6. března 2015 - doplněný text na konci článku

V posledním období se na nás obrací více zájemců o vlastní stavbu obvodů. Jistě, je mnoho šikovných modelářů, kteří mají i „bastlířské“ zkušenosti, často i profesionální. Sám jsem si mnoho obvodů takto vyrobil. V minulosti mnozí autoři publikovali na webu bez nároku na odměnu různá zapojení, včetně firmware do procesorů. Odměnou jim byl dobrý pocit, že pomohli jiným. V dávných dobách radioamatérů to bylo téměř pravidlem.

Tak to bylo i s obvody Jindry Fučíka, který je autorem větší části zde publikovaných a prodávaných modulů. Bohužel, každé dobro bývá po zásluze potrestáno. Našlo se mezi námi pár vykuků, kteří obvody kopírovali, často bez hlubších znalostí, a prodávali je s menším či větším ziskem. Nehledě k tomu, že to je nemorální (ale ne nezákonné), tím, že jejich výrobky byly občas i chybné, poškozovali pověst původního návrhu. A řešení – případné reklamace doporučovali řešit s autorem původního zapojení. Co na to říct …

Nezbylo, než to, že Jindra ze svého webu větší část souborů *.hex stáhl. Jako autor na to má plné právo. U popisu některých starších obvodů, na kterých začínal, je uveden i původní zdroj. Tam občas jsou soubory *.hex k nalezení. Ale většinou jsou to starší verze, autor mnohé aktualizoval tak, jak postupně vylepšoval obvody.

Před více než rokem došlo též k zastavení prodeje stavebnic. O důvodech se lze dočíst na původním webu Honzíkovy vláčky, něco i zde. Ve stručnosti: bylo to zejména proto, že do stavby se často pustili i modeláři, kteří se domnívali, že stavebnice elektroniky se skládá jako papírový model (omlouvám se předem všem, kteří to dělají na profi úrovni). Potom v rámci reklamací se řešily problémy typu jestli odpor má být orientovaný vpravo červenou nebo modrou čárkou. A někteří nás dokázali zaměstnat na dlouhé hodiny.

Od března 2015 jsme se po spuštění nového eshopu DIGI-CZ rozhodli pro určité zmírnění uvedené restrikce. Soubory typu *.hex pro procesory nadále nebudou ke stažení. Uvolňujeme ale možnost získat naprogramovaný procesor.  Nabízíme to jako službu těm modelářům, kteří mají dostatek zkušeností se stavbou elektronických zařízení, nemají však k dispozici programátor nebo příslušný soubor.  Buď vám naprogramujeme vámi zaslaný mikroprocesor, nebo (což bude určitě operativnější a levnější o jedno poštovné) vám zašleme nový procesor s „vypáleným“ firmware. Upozorňujeme, že se v žádném případě nejedná o prodej nebo pronájem software. Poplatek, který za tuto službu účtujeme, je jen manipulační a zahrnuje naprogramování, verifikaci paměti, antistatické balení a poštovné. Jeho výška je 150 Kč za jeden procesor ( + poštovné a balné 50 Kč, které se počítá jen jednou).  Pokud chcete dodat procesor z našich zásob, je nutné připočítat maloobchodní cenu příslušného typu. Tato služba není určena pro komerční výrobu modulů, slouží pouze pro vlastní potřebu modelářů. Pokud zjistíme prodej falzifikátů nebo napodobenin, vyhrazujeme si právo dotyčnému zastavit další poskytování této služby. U některých výrobků (zejména s USB rozhraním) však poskytnutí firmware není možné.

Důležité je též si uvědomit, že získání procesoru, který je jen jednou z potřebných součástek a sám o sobě fungovat nemůže, nezakládá nárok na jakoukoliv záruku funkčnosti vámi postaveného zařízení. Rovněž nelze počítat s jakýmkoliv nárokem na nadstandardní konzultační služby. Proto těm, kteří skutečně nemají dostatek zkušeností, doporučujeme zakoupení funkčních a vyzkoušených modulů se standardní zárukou.